Symbole prania – co oznaczają?
Niezależnie od marki producenta pralki, na interfejsie (panelu sterowania) tego urządzenia znajdziemy zazwyczaj podobne symbole. Przygotowaliśmy więc dla Was mini poradnik, dzięki któremu z łatwością nastawicie pranie w wybranym programie. Cóż, może ten artykuł nie będzie miał specjalnej wartości dla osób, które od lat uruchamiają pralkę – ale przecież zawsze musi być ten pierwszy raz, a samodzielne ustawianie prania, jest jednym z pierwszych i ważniejszych kroków ku dorosłości. Spokojnie, każdy kiedyś musiał nauczyć się odczytywać symbole prania w pralce – jeżeli dziś nadeszła na to Twoja kolej, to cieszymy się że możemy pomóc i zapraszamy do dalszej lektury!
Symbole na pralce
Umiejętność rozpoznawania i czytania symboli na pralce jest niezwykle cenna i istotna w dorosłym życiu. Prawda jest jednak taka, że wiele osób ma problem z ich właściwym rozszyfrowywaniem. Najczęściej sytuacja wygląda następująco – osoba umie wykonywać wyłącznie pranie w jednym ogólnym trybie (pranie standardowe w temperaturze 40°C) i nawet nie zastanawia się nad innymi programami. Nie ma w tym w sumie nic dziwnego, jeżeli używa dobrego proszku, to wspomniany tryb powinien być wystarczający dla utrzymania odzieży w czystości i świeżości. Schody pojawiają się w momencie, w którym trzeba do prania wrzucić pościel i ręczniki – w takiej sytuacji istnieją dwa wyjścia. Pierwsze to prać ręczniki w standardowym programie, który nie jest odpowiedni dla tego rodzaju prania, ponieważ ręczniki i pościel bawełnianą powinniśmy prac w temperaturze 60°C oraz drugie, czyli nauczenie się kolejnego programu. Załóżmy, że osoba jest głodna wiedzy i pragnie lepiej nauczyć się obsługi tajemniczego urządzenia zwanego pralką. W takiej sytuacji odpowiedni program możemy ustawić manualnie – należy (w zależności od modelu pralki) przy pomocy guzika lub pokrętła nastawić temperaturę 60°C oraz standardowy tryb prania. Jeżeli mamy do czynienia z nowszym sprzętem, to pranie możemy również ustawić automatycznie – w takim razie na interfejsie pralki poszukajmy obrazka z miską i ręcznikiem.
Wirowanie – symbol
Spiralny symbol wirowania na prawie każdej pralce wygląda tak samo. Z pewnością wspomniana spiralkę znajdziemy wśród trybów na panelu sterowania pralki (interfejsie). Jeżeli już o wirowaniu mowa, to warto wspomnieć tu o kilku ważnych aspektach tego trybu.
- Wirowanie polega do rozpędzenia bębna pralki do ogromnej prędkości. Wirujący bęben potrafi uzyskać prędkość nawet 1600 obrotów na minutę!
- Tryb wirowania stanowi również etap większości programów w pralce. Zazwyczaj pralka zaczyna wirować pod sam koniec prania, aby wyprane rzeczy były wstępnie odwilżone.
- W trakcie wirowania z bębna pralki wytrącany jest nadmiar wody resztki detergentu.
Chodząca pralka przy wirowaniu – co może być przyczyną?
Zdarza się, że w trakcie prania na wysokich obrotach pralka zaczyna przysłowiowo „chodzić”. Jak już wspomnieliśmy, bęben pralki w trakcie wirowania osiąga zawrotne prędkości, co niestety wprawia w ruch całe urządzenie. Ważnym elementem każdej pralki są nóżki, które powinny być odpowiednio wypoziomowane. W teorii, jeżeli każda z nóżek utrzymuje pralkę na tym samym poziomie, to urządzenie powinno być odporne na drgania wywołane wirowaniem i stać stabilnie w miejscu. W praktyce jednak pralkę często trudno jest wypoziomować ze względu na krzywą podłogę, nierówno położone kafelki mogą być przyczyną chodzenia pralki, które to z kolei może prowadzić do poważnych awarii urządzenia. W takiej sytuacji najlepiej jest zastosować podkładki stabilizujące do pralki lub podłożyć kawałek złożonej tektury, pod nóżką pralki z tej strony, w którą urządzenie zaczyna „chodzić”.
Pranie bez wirowania – symbol na pralce
Pranie bez wirowania jest wskazane dla niektórych swetrów i odzieży wełnianej. W takiej sytuacji na pralce powinniśmy poszukać symbolu skreślonej spirali. Będzie on zapewne zbliżony do tego, jaki umieszczony został również na metce takiej odzieży. Po ustawieniu tego trybu odzież zostanie wyłącznie wypraną na niskich obrotach. Rzeczy wyprane bez wirowania będą o wiele bardziej przesiąknięte wodą, jednak zazwyczaj łatwiejsze w prasowaniu. Jeżeli nie mamy pewności, czy właściwie ustawiliśmy program prania bez wirowania, to zwróćmy uwagę na informacje wyświetlane na interfejsie pralki – zazwyczaj są to diody z liczbami obrotów, lub cyfry na ekranie urządzenia. Jeżeli właściwie ustawiliśmy tryb prania bez wirowania, to żadna z diod nie powinna się świecić, podobnie jak nie powinna się wyświetlać żadna informacja o ilości obrotów na ekranie urządzenia.
Inne ważne oznaczenia programów na pralce
Na panelu sterowania pralki znajdziemy również inne, powtarzalne symbole, które warto znać. Napis ECO świadczy o praniu ekonomicznym – trwa ono krócej i w jego trakcie zużywa się mniej wody, może się ono jednak okazać niewystarczające, jeżeli chcemy pozbyć się uporczywych plam z ubrań. Symbole ze zwierzętami oznaczają pranie rzeczy zabrudzonych sierścią – to specjalne programy umożliwiające usuwanie zabrudzeń włosów przylegających do materiału. Na koniec często spotykany symbol z dzieckiem – oznacza oczywiście pranie odzieży dla noworodków. Taka odzież musi być prana w wysokiej temperaturze (nie niższej niż 60°C) i na wysokich obrotach.