Segregacja prania - jak segregować pranie?

segregacja prania, jak segregować pranie
13 września 2022

Segregacja prania - jak segregować pranie?

Robienie prania jest jedną z podstawowych prac domowych, którą w Polsce wykonuje się średnio dwa razy w tygodniu. Każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenie w tym zakresie, wie, że pranie powinno być odpowiednio posegregowane – czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy robisz to właściwie? Warto odświeżyć wiedzę w tym zakresie, aby zawsze móc się cieszyć świeżym, miękkim i pachnącym praniem – nieskurczonym, nierozciągniętym, o żywym kolorze i nieuszkodzonych włóknach!

Segregacja prania – to łatwiejsze niż myślisz

Na początek zdradzimy Wam prosty trik, dzięki któremu sama czynność nastawiania prania w pralce będzie przebiegała szybko i sprawnie – czynność segregacji odzieży do prania najlepiej przeprowadzać już w momencie zabrudzenia materiału. Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić, to w pralni lub łazience rozmieść przynajmniej dwa kosze na rzeczy do prania – niech będzie to na przykład podział na ręczniki oraz pościel i odzież. Jeżeli masz możliwość umieszczenia co najmniej trzech koszy, to możliwości segregacji stają się jeszcze większe, a dzięki temu Ty, w momencie wkładania prania do pralki, będziesz musiał wybrać jedynie właściwy kosz, zamiast przekopywać się przez dziesiątki ubrań i ręczników.

Jak segregować pranie?

Jak najlepiej podzielić domowe pranie? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

  • Rzeczy białe, powinniśmy prać wyłącznie z rzeczami białymi.
  • Rzeczy czarne, powinniśmy prać wyłącznie z rzeczami czarnymi.
  • Większość sztuk odzieży powinniśmy prać w temperaturze 40°C. (warto jednak tą informację potwierdzić czytając metkę).
  • Ręczniki i pościel pierzemy w temperaturze 60°C.
  • Jeżeli chodzi o odzież dla małych dzieci, to zaleca się pranie jej w temperaturze 60°C, jeżeli jednak mówimy o odzieży mającej bezpośredni kontakt ze skórą malucha, to odpowiednia temperatura prania dla tego typu ubrań wynosi 90°C.
  • Pościel lnianą i bawełnianą pierzemy w temperaturze minimalnej wynoszącej 60°C.
  • Pościel satynową lub z tworzyw sztucznych pierzemy zgodnie z wytycznymi producenta (najczęściej dla tego typu pościeli sugeruje się pranie w temperaturach w przedziale 40 – 60°C).
  • Odzież z tkanin delikatnych oraz swetry pierzemy w temperaturze 30°C.

W każdym wypadku należy przede wszystkim kierować się informacją na metce danego ręcznika czy odzieży. Warto też zwrócić uwagę na opis programów na naszej pralce – na pewno w ich opisie wymieniono rodzaje prania, do których należy je stosować. Kolejna sprawa to rodzaj proszku do prania, jaki planujemy użyć – powinien być to środek dostosowany do danej temperatury prania. Jeżeli przykładowo do prania w temperaturze 30°C użyjemy proszku, który rozpuszcza się w temperaturze 40°C, to na naszej odzieży mogą pozostać białe smugi z nierozpuszczonego proszku.

Warto w tym miejscu dodać, że jeżeli pierzemy pranie w temperaturze dedykowanej dla danego proszku, jednak nie zostaje on odpowiednio rozpuszczony w wodzie, to istnieje ryzyko, że filtry pralki mogą być zapchane, szufladka na proszek brudna, lub też stosowany przez nas produkt nie jest oryginalny (dzieje się tak często w wypadku środków sprzedawanych pod płaszczykiem „chemii z Niemiec”). Dlatego warto polegać na sprawdzonych dostawcach takich jak na przykład LP Serwis, czyli firma, za pośrednictwem swojego sklepu internetowego www.lpserwis.pl od przeszło dziesięciu lat zaopatruje Polaków w wysokiej klasy chemię domową i gospodarczą. Zakup środków w sprawdzonym miejscu, jest gwarantem tego, że mamy do czynienia z oryginalnym produktem, a problem pojawiających się smug ma raczej inne źródło – na przykład wymienione wcześniej zanieczyszczenia elementów pralki.

Dlaczego pranie należy segregować?

Pranie prania w nieodpowiedniej temperaturze ma negatywny wpływ na włókna materiału, które kurczą się, rozciągają, płowieją lub po prostu tracą na trwałości, przez co łatwiej się kulkuje i rozrywają w trakcie noszenia. Pranie białe wyprane wraz z kolorowym może „przejąć” nieco koloru od innych tkanin, natomiast czarne, stracić głębię koloru. Wysoka temperatura jest również potrzebna dla zabicia bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów bytujących na włóknach materiału – co jest niezwykle istotne w wypadku odzieży dziecięcej, ręczników czy pościeli.