Płyn do zmiękczania tkanin a płyn do płukania

płyn do zmiękczania tkanin a płyn do płukania
13 września 2022

Płyn do zmiękczania tkanin a płyn do płukania

Płyn do zmiękczania tkanin jest jednym z popularniejszych dodatków do prania. Stosujemy go zawsze, kiedy zależy nam na tym, by wyprana odzież czy ręczniki były miękkie, przyjemne w dotyku i jeszcze przez długi czas od wyprania pachniały świeżością. Niewiele jednak osób wie, czy istnieje jakakolwiek różnica pomiędzy płynem do płukania a płynem do zmiękczania tkanin. Czym różni się płyn do zmiękczania a płyn do płukania tkanin? Jeżeli istnieje jakakolwiek różnica pomiędzy tymi dwoma środkami piorącymi to, który z nich lepiej wybrać? A może istnieją przypadki, w których nie należy stosować żadnego z wymienionych płynów? Sprawdźmy!

Dlaczego wymyślono płyny do tkanin?

Płyn do zmiękczania tkanin został wynaleziony w połowie XX wieku. Ówczesne metody prania w porównaniu z dzisiejszymi były naprawdę archaiczne – nawet najwyższej klasy proszki dobrze rozpuszczały się w temperaturze 60 stopni, co oznaczało, że była to temperatura standardowa dla prania odzieży (dziś jest to ok. 40 stopni). Pranie w tak wysokich temperaturach ma bezpośredni wpływ na stan i zużycie włókien materiału – ręczniki stają się szorstkie a odzież nieprzyjemna w dotyku, ponadto kolory kolorowych włókien spierają się, więc odzież zużywała się szybciej. W tamtych czasach popularne były również tak zwane wirówki. Wirówka to można powiedzieć, okrojona wersja pralki, urządzenie służące wyłącznie do odwirowywania wypranej uprzednio odzieży. Pierwsze etapy prania robiono w misce, w której mieszano proszek z wodą. Czasem, po rozcieńczeniu proszku czekano, aż temperatura wody spadnie do ok. 40 stopni i dopiero wtedy wyciskano oraz mieszano w niej pranie. O ile temperatura ta była lepsza dla tkanin, to i tak późniejsze wirowanie w wirówce miało negatywny wpływ na stan włókien bawełnianych.

Wynalezienie płynu do płukania tkanin było więc odpowiedzią na ograniczone możliwości prania odzieży, ręczników czy pościeli. Dziś, w dobie rozwoju technologii również tych związanych z praniem, płyny do tkanin teoretycznie nie są już nikomu potrzebne – praktycznie jednak są wciąż chętnie kupowane i mają duże grono zwolenników, między innymi ze względu na miękkość, jakiej nadają tkaninom. W recepturach tego typu płynów zawarte są również dodatki poprawiające trwałość i rozciągliwość włókien. Należy jednak pamiętać, że tego typu płynów nie powinno się stosować na przykład z oddychającą odzieżą sportową, ponieważ powłoka pozostawiona po płukaniu w takich płynach, może ograniczyć cyrkulację powietrza pomiędzy zewnętrzną warstwą materiału a skórą.

Czym różni się płyn do zmiękczania tkanin od płynu do płukania tkanin?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez klientów LP Serwis – sklepu, który od ponad dekady handluje chemią gospodarczą i domową. Postanowiliśmy więc dowiedzieć się u źródła, jaka jest różnica, pomiędzy tymi dwoma produktami. Odpowiedź była zaskakująca – okazało się, że są to dwa takie same produkty, różnicą jest wyłącznie nazewnictwo, które leży po stronie producenta. Zarówno płyn do płukania tkanin, jak i płyn do zmiękczania materiału czy tkanin, ma z założenia zmiękczać włókna tkaniny i nadawać im zapach.