Jak wyczyścić przypalone żelazko?

jak wyczyścić żelazko, czym wyczyścić przypalone żelazko, jak wyczyścić stopę żelazka, jak usunąć przypalenie z żelazka, jak wyczyścić żelazko z przypalonego materiału, jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko
13 września 2022

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Prasowanie jest czynnością dobrze znaną chyba każdej osobie ceniącej sobie estetykę ubioru. Niestety czasem zdarzy nam się zapomnieć i pozostawić żelazko położone rozgrzaną stopą na desce do prasowania lub co gorsza – na pozostawionej na niej prasowanej odzieży. W takiej sytuacji materiał zaczyna się topić i w skrajnych przypadkach tworzyć czarną warstwę na stopie żelazka. Dziś więc opowiemy o tym, czym wyczyścić przypalone żelazko. Jeżeli więc szukasz odpowiedzi na pytanie „Jak wyczyścić żelazko z przypalonego materiału”, to doskonale trafiłeś – zapraszamy do dalszej lektury!

Jak wyczyścić stopę żelazka?

Stopa żelazka jest zdecydowanie piętą achillesową tego dobrze znanego wszystkim sprzętu gospodarstwa domowego. Element ten jest jednocześnie na tyle ważny, że na podstawie rodzaju zastosowanej stopy, rozróżniamy poszczególne rodzaje żelazek, czyli:

  • żelazka ze stopą szafirową,
  • żelazka ze stopą emaliowaną,
  • żelazka ze stopą teflonową,
  • żelazka ze stopą stalową,
  • żelazka ze stopą ceramiczną.

Stopa żelazka zawsze pokryta jest specjalną powłoką, dzięki której żelazko nie powinno przywierać do odzieży – oczywiście pod warunkiem, że dopasujemy temperaturę prasowania do rodzaju materiału. W praktyce zdarza się, że omyłkowo zaczniemy prasować delikatny, sztuczny materiał w zbyt wysokiej temperaturze lub pozostawimy żelazko położone na prasowanym materiale na dłuższy czas, czego skutkiem będzie przypalenie się stopy żelazka. W takie sytuacji mamy dwa wyjścia – poszukać nowego żelazka lub spróbować je uratować. Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko? Jak wyczyścić stopę żelazka z czarnego osadu? Sprawdź nasze sposoby!

Jak wyczyścić żelazko?

Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać stan stopy żelazka – po każdym prasowaniu sprawdź, czy nie pozostały na niej resztki stopionego materiału. Zawsze sprawdzaj temperaturę prasowania, szczególnie jeżeli prasujesz delikatne, sztuczne materiały. Zanim opowiemy o czyszczeniu stopy żelazka, wspomnimy o jeszcze jednym słabym punkcie tego urządzenia – czyli o zbiorniku na wodę. Zbiornika na wodę w żelazku nie wolno napełniać wodą z kranu. Taka praktyka może skutkować tym, że zakamienimy zraszacz żelazka, skutkiem czego nie będzie ono w stanie zraszać wody na prasowaną odzież (charakterystyczne objawy zakamienionego zraszacza to kapiąca woda na dzióbku żelazka oraz brak reakcji urządzenia na wciskanie przycisku zraszania). Jak poradzić sobie z zakamienionym zraszaczem? Możemy spróbować napełnić zbiornik na wodę kwaskiem cytrynowym i pozostawić w takim stanie żelazko na około dobę. Po tym czasie spróbujmy nacisnąć przycisk zraszacza – mamy nadzieję, że sposób zadziałał, a Ty już na zawsze zapamiętasz, że żelazko napełniamy wodą destylowaną lub demineralizowaną, w ostateczności wodą źródlaną. Nie chcemy jednak zbyt odbiegać od tematu głównego, więc już opowiadamy o tym, jak usunąć przypalenie z żelazka.

Na wstępie od razu zaznaczamy – nie stosuj tej metody, jeżeli zamierzasz czyścić przypalone żelazko ze stopą teflonową. Roztwór sody i octu może uszkodzić teflon na stopie żelazka – jeżeli więc szukasz sposobu, aby wyczyścić takie żelazko, sprawdź sposób z paracetamolem. Przypalone żelazko możesz czyścić pastą sodowo-octową. Pastę tą stworzysz, mieszając sodę z octem w proporcjach 2:1. Następnie pastę należy rozprowadzić na stopie żelazka i delikatnie wetrzeć w zabrudzenia – w takim stanie żelazko pozostaw na około kwadrans i dokładnie wyczyść pastę wraz z rozpuszczonym zabrudzeniem.

Metoda 2: Czyszczenie przypalonej stopy żelazka paracetamolem

Tak – paracetamol jest niezwykle skuteczny nie tylko jako lek przeciwbólowy, lecz również jako środek do usuwania przypalonych zabrudzeń. Jak wyczyścić żelazko paracetamolem? To proste – zostawiamy żelazko w pozycji pionowej i podłączamy do prądu. Tabletkę paracetamolu chwytamy pęsetą i rozcieramy na powierzchni zabrudzenia. Żelazko z roztartym paracetamolem pozostawiamy na około 15 minut – po tym czasie zabrudzenia powinny być już rozpuszczone przez paracetamol.

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

No właśnie, opowiedzieliśmy jak wyczyścić przypalone żelazko, nie powiedzieliśmy jednak czym – a jest to ważną kwestią, biorąc pod uwagę, że stopa żelazka pokryta jest powłoką chroniącą przed przywieraniem. Należy więc unikać wszelkiej maści chropowatych i twardych akcesoriów – druciaków, pumeksów czy żyletek. Najlepiej sprawdzającym się w tej roli akcesorium, jest ściereczka z mikrofazy – znajdziesz ją na przykład w ofercie sklepu internetowego lpserwis.pl. Należy również unikać przecierania rozgrzanej stopy żelazka, ponieważ nawet jeżeli usunęliśmy poprzednie zabrudzenie, to prawdopodobnie stworzymy kolejne przypalenia – tym razem ze stosowanej ściereczki. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny, a stopy w waszych żelazkach lśnią jak nowe i są wolne od wszelkich przypaleń i innych zabrudzeń!