Jak usunąć plamy z poliestru?

jak usunąć plamy z poliestru, pranie kurtki poliestrowej, jak usunąć tłuste plamy z poliestru
13 września 2022

Jak usunąć plamy z poliestru?

Poliester jest materiałem lekkim, wytrzymałym, odpornym na zgniatanie i niezwykle szybko schnącym. Zapewne też dlatego, pomimo wielu wymienianych w ostatnim czasie mankamentów tego tworzywa, poliester jest wciąż szeroko wykorzystywany w produkcji odzieży, obrusów czy firan. W praktyce poliester znajdziemy w prawie każdej szafie ubraniowej – skoro materiał ten jest tak powszechny, to warto wiedzieć, jak usunąć plamy z poliestru. Dlatego właśnie napisaliśmy dla Was ten artykuł – dowiedz się więcej na temat tego tworzywa i poznaj metody, dzięki którym Twoja poliestrowa kurtka czy obrus odzyskają swój dawny blask!

Dzianina poliestrowa – co to takiego?

Dzianina poliestrowa to dzianina z włókien poliestrowych – półprodukt, z którego wykonuje się ubrania, obrusy czy ozdoby domowe. Poliester powstaje z pochodnych ropy naftowej, z których tworzy się masę polimerową łączoną w ramach procesu chemicznego z glikolem etylenowym. Poliester jest więc tworzywem sztucznym – często demonizowanym przez ekologów, o czym jeszcze wspomnimy w tym artykule. Najpierw jednak chcielibyśmy wymienić zalety tego tworzywa – materiał ten jest niezwykle sprężysty i mało gniotliwy. Rzeczy wykonane z poliestru (lub materiału z jego domieszką) schną szybciej i zazwyczaj nie trzeba ich prasować. Kolejnym atutem omawianego tworzywa jest fakt, że jest ono odporne na pleśnie i grzyby, poliestru nie ruszają również mole – nic więc dziwnego, że tworzywo to cieszy się tak dużą popularnością! Co jednak zrobić, jeżeli na zauważymy plamy na naszym ulubionym poliestrowym obrusie?

Jak usunąć plamy z poliestru? Pranie czy coś innego?

Rzeczy wykonane z poliestru pierzemy tak samo, jak wszystkie inne – czyli zgodnie z zaleceniami producenta, które zazwyczaj widnieją na metce. Jeżeli jednak obrus czy ubranie poliestrowe jest na tyle mocno zabrudzone, że plam nie usuniemy w ramach standardowego prania, to należy zastosować odplamiacz. Jaki odplamiacz do poliestru wybrać najlepiej? Po pierwsze, powinien być to środek, który w swojej formule nie zawiera chloru. Postanowiliśmy poszukać preparatu godnego polecenia i po przejrzeniu oferty sklepu lpserwis.pl, uznaliśmy, że znaleźliśmy taki produkt. Plamy z poliestru najlepiej potraktować odplamiaczem OXY BOOSTER w sprayu. Wspomniany środek działa na bazie aktywnego tlenu – aktywna piana tworzona po aplikacji odplamiacza, dosłownie rozbija strukturę zabrudzenia na tkaninie, i wynosi je wraz z pianą, dogłębnie czyszcząc materiał. Warto w tym miejscu wspomnieć, że OXY BOOSTER radzi sobie doskonale z plamami po trawie, kawie, a nawet winie czerwonym czy sosach – jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie: „jak usunąć tłuste plamy z poliestru?” to brzmi ona zastosuj OXY BOOSTER w sprayu!

Pranie kurtki poliestrowej

Nieprzemakalność i odporność na działanie wilgoci – to kolejne dwie zalety poliestru, o których jeszcze nie zdążyliśmy wspomnieć w tym artykule. Ze względu na powyższe, większość popularnych deszczówek czy kurtek sportowych jest wykonanych właśnie z tego tworzywa, lub z dzianin o jego dużej zawartości. Jak należy wykonać pranie kurtki poliestrowej? Odpowiedź padła już powyżej, zgodnie z zaleceniami producenta widocznymi na metce takiej kurtki. Jeżeli zależy nam na usunięciu poważniejszych zabrudzeń, to wspomniany odplamiacz OXY BOOSTER w sprayu powinien sobie niż nimi z łatwością poradzić. Alternatywą dla tego preparatu może być również odplamiacz PERLUX dodawany bezpośrednio do prania – każdy z wymienionych jest bezpieczny zarówno dla włókien sztucznych, jak i syntetycznych. Produkty te więc możemy bez obaw zastosować w wypadku odzieży wykonanej z mieszanki poliestru i bawełny czy innych materiałów.

Czy poliester jest szkodliwy?

Poliester może być szkodliwy dla człowieka – przede wszystkim grube dzianiny poliestrowe nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza między powierzchnią skóry a otoczeniem. W praktyce nosząc ciasne, poliestrowe ubrania pocimy się bardziej, niż nosząc odzież z materiałów naturalnych. Kwestię cyrkulacji powietrza można jednak rozwiązać stosując bardziej przewiewne odmiany tkanin poliestrowych, lub po prostu nosząc odzież zaprojektowaną w taki sposób, by pomimo zastosowanego materiału gwarantowała odpowiednią cyrkulację powietrza. Kolejną kwestią podnoszoną przez ekologów nastawionych negatywnie do wspomnianego materiału, jest inwazyjny i szkodliwy dla środowiska proces produkcyjny włókien poliestrowych. Głównym surowcem wykorzystywanym przy produkcji poliestru, jest ropa naftowa – która nie jest surowcem odnawialnym. Należy również mieć na uwadze szkodliwe opary wydzielane do środowiska w trakcie produkcji – z drugiej jednak strony tego typu zakłady produkcyjne (przynajmniej w teorii) posiadają odpowiednie filtry i zabezpieczenia, chroniące przed wydzielaniem się szkodliwych związków do atmosfery.