Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

jak usunąć gumę do żucia z ubrania, jak usunąć gumę do żucia z ubrania żelazkiem, jak pozbyć się gumy do żucia z ubrania
13 września 2022

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Zdarzyło Ci się kiedyś po powrocie do domu znaleźć przykrą niespodziankę na spodniach w postaci przyklejonej gumy do żucia? Niestety takie gumowe pułapki czyhają na nas często  w przestrzeni publicznej – w poczekalniach, na przystankach autobusowych czy stacjach metra. Nie będziemy rozwodzić się w tym miejscu nad powódkami, jakimi kieruje się osoba pozostawiająca gumę na miejscu siedzącym – uważamy, że ocena takiego haniebnego działania jest zbędna. Opowiemy jednak o tym, co należy zrobić, jeżeli już padliśmy ofiarą gumowej pułapki. Jak pozbyć się gumy do żucia z ubrania? Sprawdź najlepsze metody!

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania żelazkiem

Na początek opowiemy o tym, jak usunąć gumę do żucia z ubrania żelazkiem. Warto w tym miejscu nadmienić, że sposób ten poznaliśmy od pracownika firmy LP Serwis – firmy zajmującej się dystrybucją wysokiej klasy chemii gospodarczej za pośrednictwem strony lpserwis.pl. Szukaliśmy preparatu do usuwania gum do żucia z odzieży. Zapytanie o taki preparat skierowaliśmy do wspomnianej firmy – w ramach wiadomości zwrotnej otrzymaliśmy szczera odpowiedź – taki preparat nie istnieje, możemy jednak spróbować usunąć gumę do żucia żelazkiem. Aby to uczynić, na desce do prasowania należy rozłożyć papier lub tekturę. Następnie zabrudzoną odzież kładziemy na desce do prasowania – tak, aby część zabrudzona gumą dotykała bezpośrednio do rozłożonego papieru. Teraz uruchamiamy żelazko i prasujemy materiał od zewnętrznej strony, co jakiś czas podnosząc prasowany materiał i sprawdzając, czy guma już się od niego odkleiła (powinna przykleić się do papieru).

Niestety, istnieje ryzyko, że w miejscu wcześniej przyklejonej gumy, może pozostać tłusta plama. Plamy tej możemy się pozbyć przy użyciu odplamiacza. Warto jednak mieć na uwadze, że jeżeli nie mamy do czynienia z odzieżą białą, to powinniśmy użyć preparatu, który w swoim składzie nie zawiera chloru. Taki preparat to na przykład dostępny w ofercie wspomnianego sklepu OXY BOOSTER spray – odplamiacz, który doskonale radzi sobie z wszelkiego rodzaju trudnospieralnymi zabrudzeniami. Preparat należy rozprowadzić nad powierzchnią plamy i poczekać aż aktywna piana zacznie działać – następnym krokiem jest wypranie odzieży w standardowym trybie!

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania – najskuteczniejsze sposoby

Gumę przyklejoną do ubrania możemy również zamrozić. Zabrudzoną odzież składamy i wkładamy do zamrażalnika w lodowce. Podstawowym problemem przy usuwaniu gumowych zabrudzeń jest to, że lepka i plastyczna guma „ciągnie się” przy odklejaniu – jednak po zamrożeniu, staje się krucha i prosta do odklejenia. Możemy ją również spróbować podważyć płaskim i tępym narzędziem. Sposób jest prosty i praktycznie zawsze skuteczny. Jeżeli w miejscu dawnej gumy zaobserwujesz plamę, to skorzystaj z odplamiacza wspomnianego powyżej – zarówno po gumie, jak i po plamie nie będzie ani śladu!

Jak jeszcze pozbyć się gumy do żucia z ubrania?

Kolejnym sposobem jest usunięcie gumy z ubrania przy użyciu mieszanki kwasku cytrynowego i gorącego octu. Należy jednak mieć na uwadze, że kontakt tej mikstury z materiałem może powodować odbarwienia głębokich ciemnych kolorów, dlatego metodę tą najlepiej stosować na jasnej odzieży. Do 200 ml octu dodajemy 50 ml kwasu cytrynowego i gotujemy do wrzenia. Następnie wylewamy miksturę na materiał i usuwamy gumę, szorując ją przy użyciu szczoteczki do zębów. Bezpieczniejszą, lecz niestety mniej skuteczną alternatywą dla wspomnianej metody, jest usuwanie gumy przy użyciu wrzącej wody. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak usunąć gumę do żucia z ubrania. 

Sugerujemy, aby w pierwszej kolejności spróbować usunąć gumę do żucia z ubrania poprzez umieszczenie zabrudzonej odzieży w zamrażarce, lub przy użyciu żelazka. Technikę usuwania gumy z użyciem gorącego octu najlepiej zastosować jako ostateczność. Gumy nie należy usuwać przy użyciu detergentów takich jak wybielacz. Chlor zawarty w wybielaczu odbarwi kolory tkanin, a samo zastosowanie takich preparatów nie ma uzasadnienia przy usuwaniu tego rodzaju zabrudzeń. Na koniec wspomnimy o zasadzie, której zawsze należy przestrzegać – zawsze rozejrzyj się po miejscu, w którym zamierzasz usiąść!