Jak prać kolorowe ubrania?
Chyba każdy, kto samodzielnie robi domowe pranie, wie, że odzież przeznaczona do prania należy odpowiednio segregować. Kolory do kolorów, czarne do czarnych, białe do białych, 40°C do 40°C, a 60°C do 60°C. Czy jednak to wystarczy, aby prana odzież wyglądała świeżo i była przyjemna w dotyku nawet po kilkunastu praniach? Okazuje się, że nie! Dlatego dziś opowiemy o tym, na co zwrócić uwagę przy praniu rzeczy kolorowych. Opowiemy także o tym, dlaczego rzeczy kolorowych nie powinno się prać razem z rzeczami białymi oraz o tym, co możemy zrobić, by jak najdłużej utrzymały swój żywy, głęboki kolor. Jeżeli więc szukasz informacji na temat tego, jak prać kolorowe ubrania, to doskonale trafiłeś – zapraszamy do dalszej lektury!
Ubrania kolorowe – jak prawidłowe je prać?
Jak prać ubrania kolorowe? Tylko i wyłącznie z innymi ubraniami kolorowymi. Zazwyczaj codzienną odzież kolorową pierzemy w 40°C – jednak w tej kwestii zawsze należy kierować się wytycznymi z metki producenta. Pranie odzieży kolorowej w zbyt wysokiej temperaturze (jak i zresztą odzieży czarnej) spiera kolory, które stają się wyblakłe i tracą swoją głębię. Warto w tym miejscu również wspomnieć o tym, że zbyt wysoka temperatura prania ma opłakany wpływ na włókna takiej odzieży, a także na szwy, które się naciągają, przez co wyprane w taki sposób ubrania sprawiają wrażenie starych i „wymemłanych”. Dlatego pamiętajmy:
- Odzież kolorową zawsze pierzemy z odzieżą kolorową.
- W każdym wypadku zwracajmy uwagę na sugerowaną temperaturę podana na metce ubrania.
Pranie kolorowe – kapsułki czy proszek?
Kapsułki czy proszek do prania? To jedno z częściej zadawanych pytań przez klientów sklepów z chemią domową i gospodarczą. Postanowiliśmy więc zapytać u źródła, jaki środek piorący lepiej zda egzamin przy odzieży kolorowej – oto co usłyszeliśmy od pracowników firmy LP Serwis, która od ponad dekady zaopatruje instytucje publiczne oraz klientów prywatnych w środki piorące i czyszczące. Po zasięgnięciu opinii eksperta wyżej wymienionej firmy usłyszeliśmy, że nie ma to większego znaczenia – należy natomiast pamiętać, żeby:
- Do prania kolorowego stosować kapsułki lub proszek do prania rzeczy kolorowych.
- Nigdy nie stosować środków z wybielaczem – plamy z odzieży kolorowej usuwamy przy użyciu dedykowanych do kolorowych tkanin środków.
- Zawsze stosować się do zaleceń producenta (jeżeli pierzemy w temperaturze 30°C w proszku, który rozpuszcza się w 40°C, to smugi proszku pozostałe na odzieży nie powinny nas dziwić...).
Ważne jest także to, by do prania kolorowej odzieży stosować jakościowe produkty, dzięki czemu nasze ubrania będą wyglądały jak nowe nawet po kilkunastu praniach. Takie środki piorące do odzieży kolorowej to na przykład proszek Clovin Purox Color dostępny w ofercie sklepu internetowego www.lpserwis.pl, czy płyn OXY ACTIVE POWER KOLOR niezawodny w usuwaniu plam z kolorowej odzieży!
Warto segregować pranie!
Segregowanie prania jeszcze przed spakowaniem go do bębna pralki to oszczędność czasu – podział prania na grupy umożliwia wygodne pranie odzieży czy ręczników na przykład z jednego kosza – ładujesz, naciskasz start na pralce... i to wszystko! Nie musisz już poświęcać kilku do kilkunastu minut przed każdym uruchomieniem pralki, na dzielenie i zastanawianie się co z czym można wyprać! Pomnóż ten czas razy wszystkie prania, jakie robisz w roku – przy założeniu, że wykonujesz dwa prania tygodniowo, czyli 8 w miesiącu, a 96 w roku, przygotowywanie prania może zajmować około 10 godzin rocznie! Te 10 godzin możesz dużo lepiej wykorzystać, dlatego warto zainwestować w kilka koszy na pranie i przyporządkować je danemu kolorowi, temperaturze lub rodzajowi prania.
Dlaczego prania kolorowego nie mieszamy z czarnym ani z białym?
Ponieważ ma to zły wpływ na kolor pranej odzieży. Po 1 biała odzież może „przejąć” kolor od znajdującej się w tym samym bębnie pralki odzieży kolorowej. Nawet jeżeli biała koszula wyraźnie nie zmieni koloru, to jednak odcień jej bieli nieco się przyciemni – jednym słowem pranie odzieży o różnych kolorach jest zabójcze dla śnieżnej bieli, podobnie jak zresztą dla głębokiej czerni. Pranie czarne powinno się traktować w nieco inny sposób niż pranie kolorowe, dlatego go również nie powinniśmy prać razem z kolorami. Czerń może spłowieć, tracąc tym samym swoją głębię – do prania czarnego najlepiej jest dodać płyn do prania czarnego, dzięki któremu czerń włókien jest trwalsza, a nawet o kilka odcieni intensywniejsza. Z drugiej jednak strony podanie tego typu płynu do prania mieszanego, będzie miało zły wpływ na inne kolory – dlatego jak już wspomnieliśmy biel, czerń oraz kolory pierzemy osobno!