Czym usunąć pleśń z ubrań, materiału?

czym usunąć pleśń z materiału pleśń na ubraniach plamy z pleśni na ubraniach jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału czym usunąć pleśń z ubrań pleśń na ubraniach jak usunąć pleśń na ubraniu jak usunąć pleśń z ubrań
13 września 2022

Czym usunąć pleśń z ubrań, materiału?

Czasami może się zdarzyć, że na Twoim praniu pojawią się dziwne szare, zielone lub czarne plamy niewiadomego pochodzenia. Jeżeli wspomniane plamy pojawiły się na rzeczach, które przez długi czas pozostawały wilgotne, lub – co gorsza – były suszone w zagrzybionym, niewietrzonym pomieszczeniu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że źródłem powstałych na nich plam są pleśnie i grzyby. W niniejszym artykule opowiemy jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału. Dowiesz się, skąd bierze się pleśń na ubraniach i jakie działania podjąć, by problem się nie powtórzył. Jak pewnie sami zauważyliście, informacji do przekazania mamy całkiem sporo, więc bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do dalszej lektury!

Pleśnie a grzyby – czym się różnią?

Pleśń to ogólnikowa nazwa, jaką określa się rodzaj grzybów tworzących nieestetyczne, zielone lub szare kropki, nazywane grzybami pleśniowymi i niekiedy pokryte watowatym nalotem. Cechą wspólną wszystkich pleśni jest to, że atakują wyłącznie powierzchnię, na której się znajdują – w przeciwieństwie do pozostałych grzybów nie wnikają w strukturę ściany czy materiału, dlatego jest je dużo łatwiej zwalczyć. Grzyb może mieć kolor brązowy lub czarny, ma postać plam. Ponieważ jak już wspomnieliśmy, grzyby inne niż pleśnie wnikają w strukturę powierzchni, na której występują, jest je o wiele trudniej usunąć – na przykład, jeżeli wnikną w strukturę ściany, to konieczne może okazać się ozonowanie całego budynku. Całe szczęście, jeżeli chodzi o zagrzybioną odzież, to sytuacja jest dużo prostsza, niż jeżeli mielibyśmy do czynienia z zagrzybionym pomieszczeniem, tapczanem czy kanapą.

Jak usunąć pleśń z ubrań? Dlaczego pleśń pojawia się na odzieży?

Zanim opowiemy czym usunąć pleśń z ubrań, odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego w ogóle pleśń pojawia się na materiale? Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na otoczenie, w jakim przechowujemy lub suszymy odzież. Pleśń na ubraniach pojawia się stosunkowo rzadko, jednak przy sprzyjających warunkach możemy się niestety zetknąć z tym problemem. Takie warunki to na przykład długo utrzymujący się zbyt wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu. Naszą uwagę powinien wzbudzić zapach stęchlizny, który może świadczyć albo o wspomnianej wilgoci, albo – co gorsza – o tym, że w pomieszczeniu występują pleśnie i grzyby. Jeżeli już wspomniane grzyby i pleśnie występują w pomieszczeniu, w którym przechowujemy lub suszymy odzież, to niestety jedynie kwestią czasu jest to, kiedy pojawią się one na naszym ubraniu. Obecność pleśni w otoczeniu jest szkodliwa dla zdrowia – zarodniki grzybów unoszą się w powietrzu, wywołując dolegliwości oddechowe i alergie. Niektóre rodzaje pleśni, wydzielają również substancje onkogenne – prawie wszystkie grzyby wydzielają natomiast nieprzyjemny zapach, którym przesiąkają również nasze ubrania. Dlatego sugerujemy, aby w pierwszej kolejności pozbyć się źródła występowania pleśni przy użyciu specjalnych środków. Informacje na temat tego, jak zwalczyć pleśnie i grzyby w przestrzeni domowej, możecie znaleźć w innych naszych artykułach, my natomiast w tym momencie przechodzimy do meritum – czyli opowiemy jak usunąć pleśń na ubraniu.

Tak – w większości przypadków wystarczy zastosowanie porządnego proszku do prania, by pozbyć się grzybów z ubrania. Słowo „porządny” jest tutaj kluczowe – z naszej strony sugerujemy taki detergent, który radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń w niskich temperaturach, a w swojej formule zawiera związki, które skutecznie zwalczają grzyby i pleśnie. W poszukiwaniu odpowiedniego detergentu postanowiliśmy sprawdzić oferty polskich dystrybutorów chemii gospodarczej. W sklepie lpserwis.pl znaleźliśmy proszek, którego efektywność potwierdzają badania laboratoryjne – PUROX UNIVERSAL skutecznie wybija grzyby i drobnoustroje, istnieje jednak ryzyko, że może sobie nie poradzić z usunięciem uporczywych czarnych plam po pleśni i grzybach. Problem pleśni na ubraniach należy więc rozwiązać dwuetapowo – w pierwszej kolejności zastosować detergent wybijający pleśń i drobnoustroje, a następnie zastosować odplamiacz na tyle skuteczny, aby pozbyć się samych plam. Warto również wspomnieć, że usuwanie plam i pleśni jest nieco prostsze w wypadku rzeczy białych – w takiej sytuacji.

Istnieją także domowe metody, dzięki którym wybijemy pleśń bytująca na ubraniach. Żadna z nich nie jest jednak na tyle skuteczna, by konieczne nie było późniejsze zastosowanie odplamiacza. Te, które mogą przynieść najlepsze rezultaty to:

  • Usuwanie pleśni z ubrań octem – do 2 litrów wody dodajemy 200 ml octu i w takim roztworze moczymy zabrudzoną odzież przez kilkanaście godzin.
  • Usuwanie pleśni z ubrań sodą – mieszamy 4 łyżeczki sody z dwiema łyżeczkami octu i w ten sposób stworzoną pastę wcieramy w plamy z pleśni na ubraniu. W takim stanie pozostawiamy odzież na około 10 godzin, po czym pierzemy ją w trybie standardowym. Naszym zdaniem sposób ten jest o wiele skuteczniejszy od wspomnianej powyżej metody z octem. Jednak i w jego wypadku istnieje ryzyko, że czarne plamy po martwej już pleśni wciąż będą widoczne na materiale. Jeżeli chcesz się ich pozbyć w pełni, to sprawdź akapit poniżej!

Jak usunąć czarne plamy pleśni z materiału?

Ok, teraz opiszemy czym usunąć pleśń z materiału i raz na zawsze zapomnieć o czarnych plamach. Przetestowaliśmy kilka odplamiaczy z oferty wspomnianego sklepu i doszliśmy do wniosku, że z plamy pleśni najskuteczniej usuwają detergenty działające w oparciu o aktywną pianę – takie jak na przykład odplamiacz OXY BOOSTER spray. Odplamiacz rozpylamy nad plamą i dosłownie pozwalamy mu działać. Aktywny tlen zawarty w OXY BOOSTER generuje wspomnianą aktywną pianę, która dosłownie wybija strukturę pleśni z włókien materiału na powierzchnię. Jest to produkt, który możemy z czystym sumieniem polecić – doskonale radzi sobie również z usuwaniem plam po kawie, winie czy czekoladzie!